Drony transportujące krew? Tak, to może się udać Trwają prace nad wdrożeniem systemu transportu medycznego z wykorzystaniem dronów. Fot. Novelty

Trwają prace nad wdrożeniem systemu transportu medycznego z wykorzystaniem platform latających, popularnie zwanych dronami. Niebawem NCBR ma podpisać umowę z dwoma firmami. Efektem ma być pierwszy na świecie kompletny system autonomicznego transportu krwi bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Umowa na realizację w czasie 24 miesięcy projektu Airvein (na kwotę 7 mln złotych) ma być podpisana z firmą Pentacomp - Systemy Informatyczne oraz firmą Novelty RPAS - polskim producentem systemów bezzałogowych.

Jak mówi portalowi rynek zdrowia.pl Dariusz Werschner, pomysłodawca projektu, idea jego powstania pojawiła się w październiku 2015 roku. Wówczas pierwszy raz projekt Airvein został oficjalnie zaprezentowany w Google Campus Warsaw w obecności Jadwigi Emilewicz, wiceminister w resorcie rozwoju. Spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem. Później trafił na biurko Krzysztofa Łandy, wówczas wiceministra zdrowia, którego również zaraziła wizja Werschnera.

Do tej pory projekt był konsultowany z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, a także z potencjalnymi odbiorcami i użytkownikami systemu. Zawarto także oficjalne porozumienie z Instytutem Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który jest ważnym ogniwem polskiej struktury krwiodawstwa. Może on być jednym z miejsc gdzie będą realizowane próbne transporty prototypowym systemem za dwa lata.

Zastosowań coraz więcej
- Idea pilnych dostaw dronami zrodziła się z pomysłu transportu krwi z regionalnego centrum krwiodawstwa do szpitali, ale ciągle pojawiają się nowe zastosowania dla transportów medycznych z wykorzystaniem monitorowania stałych warunków temperaturowych przesyłek - mówi Dariusz Werschner.

Jak tłumaczy, pojawił się na przykład pomysł transportu krwi od ekip wyjazdowych w odległym terenie wprost do RCKiK. Czas jej transportu musi być maksymalnie krótki. Nie może przekroczyć 8 godzin. Drony to bez problemu umożliwią. Inne zastosowania systemu, to transporty próbek i materiału do badań. Na takie zastosowanie zwróciło uwagę samo Ministerstwo Zdrowia.

- Po analizach potrzeb rynku, które zrobiliśmy na własną rękę, potwierdzonych przez potencjalnych klientów systemu (np. sieci placówek Śląskiego Laboratorium Analitycznego czy sieci laboratoriów weterynaryjnych Vetlab, które transportują codziennie tysiące próbek materiału biologicznego do odległych laboratoriów z różnych zakątków kraju), okazało się, że zapotrzebowanie na taki system jest ogromne - mówi Werschner.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH