Czegoś takiego w Polsce nie było! Wystarczyło trochę ciężkiego śniegu, by zostały uszkodzone linie doprowadzające energię elektryczną do Szczecina. W mieście i w okolicach nie było przez kilkanaście godzin prądu. Nie było go też w szpitalach. Dopiero w takich sytuacjach okazuje się, jak cenne jest źródło rezerwowego zasilania.

Nie ma szczegółowych danych obrazujących, w ilu naszych szpitalach skrupulatnie realizuje się rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 21 września 1992 r. „ w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej”.
W punkcie 33 tegoż aktu prawnego czytamy:
„(...) Szpital powinien być zasilany w energię elektryczną z dwóch niezależnych źródeł energetyki zawodowej, a ponadto rezerwowo przez lokalne źródła energii, tj. agregaty prądotwórcze zapewniające minimum 30% mocy szczytowej, zlokalizowane poza budynkami przeznaczonymi na stały lub czasowy pobyt ludzi, oraz przetwornice tyrystorowe lub baterie akumulatorów”.
„Powinien” a „musi” nie znaczy to samo. Poza tym postępowanie zgodnie z punktem 33 kosztuje. I to nie mało. Na przykład: w tym roku Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie wdroży „kompleksowe zasilanie podstawowe, rezerwowe i awaryjne obiektów”, co będzie kosztowało budżet miasta 2 mln zł.


W 2006 r. sporządzono, na zlecenie Zarządu Województwa Łódzkiego raport „o wybranych elementach infrastruktury technicznej w publicznych szpitalach województwa łódzkiego”.
Eksperci stwierdzili w nim, że:
„Funkcjonowanie szpitala możliwe jest tylko w sytuacji, gdy jest on zasilany w energię elektryczną. Wysoki poziomu niezawodności zasilania szpitala w energię elektryczną jest zatem warunkiem bezpieczeństwa wszystkich pacjentów, a w szczególności tych, którzy poddawani są zabiegom i/lub procedurom medycznym ingerującym w funkcje życiowe organizmu...”.
Taką niezawodność można uzyskać poprzez zastosowanie zasilania elektrycznego z wielu źródeł. W praktyce realizowane jest to poprzez stosowanie kombinacji poniższych rozwiązań zasilania:
• podwójne zasilanie z sieci energetycznej (tzw. zasilanie dwustronne),
• stosowanie zasilania własnego szpitala (generator spalinowy),
• zasilanie krytycznych odbiorców (odbiorników) z użyciem zasilaczy bezprzerwowych (UPS),

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH