Diagnostyka obrazowa: naukowcy o bezpieczeństwie środka kontrastowego FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Medialna dyskusja na temat gadolinu - środka kontrastowego - została wywołana przez znanego aktora amerykańskiego Chucka Norrisa, którego żona miała ucierpieć wskutek badania metodą rezonansu magnetycznego. Z powodu doznanych szkód aktor pozwał trzy firmy medyczne.

Żona aktora jest przekonana, że do pogorszenia się jej stanu doszło wskutek zastosowania środka kontrastowego, czyli gadolinu. Tyle że nie ma dowodów naukowych na jego szkodliwość.

Związki gadolinu używane w środkach do kontrastu różnią się budową: mogą mieć budowę liniową lub pierścieniową. To, jaka jest struktura związku gadolinu, wpływa na to, jak jego składniki zachowują się w środowisku. Te o budowie liniowej charakteryzują się większym prawdopodobieństwem uwalniania gadolinu, który wówczas może gromadzić się w tkankach organizmu. Natomiast związki o budowie pierścieniowej są bardziej stabilne i mają zdecydowanie mniejszą tendencję do wydzielania gadolinu.

O ile badania (w tym renomowanej Kliniki Mayo w USA) potwierdziły, że śladowe ilości gadolinu odkładają się w tkankach mózgu osób poddawanych rezonansowi magnetycznemu z wykorzystaniem związków gadolinu, to jednocześnie naukowcy nie znaleźli dowodów na szkodliwy wpływ tego zjawiska na zdrowie ludzi.

Niemniej jednak, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i "dmuchając na zimne", Europejska Agencja Leków (EMA) z pomocą grupy ekspertów dokonała analizy danych i wprowadziła w połowie tego roku pewne ograniczenia w stosowaniu niektórych preparatów zawierających gadolin w Unii Europejskiej.

Do połowy tego roku w obrocie znajdowało się 10 preparatów zawierających gadolin, stosowanych w środkach kontrastowych. EMA zawiesiła stosowanie trzech z nich, a w przypadku jednego ograniczyła wskazanie do stosowania. Podstawą tej decyzji był fakt, że te, których używanie zostało zawieszone lub ograniczone, charakteryzują się większym prawdopodobieństwem wydzielania gadolinu, niż pozostałe.

Jednak eksperci stwierdzili, że żadne niekorzystne efekty neurologiczne, takie jak zaburzenia kognitywne lub ruchowe, nie zostały przypisane odkładaniu się gadolinu w mózgu w związku ze stosowaniem jakichkolwiek środków kontrastowych zawierających gadolin.

Więcej: rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH