Czy wyroby medyczne będą refundowane podobnie jak leki? Adam Krenke z Fundacji im. Lesława A. Pagi

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda w lutym br. zapowiedział wprowadzenie ustawy mającej na celu zbliżenie zasad refundacji wyrobów medycznych do tych dotyczących leków. Ostatnio w radiowej Jedynce potwierdził, iż prace nad ustawą trwają. Przed jej autorami stoi kilka poważnych wyzwań - pisze Adam Krenke z Fundacji im. Lesława A. Pagi.

Wyroby medyczne stanowią bardzo szeroką i niejednorodną kategorię, obejmującą zarówno proste opatrunki, pieluchomajtki, ale również stenty, czy tomografy komputerowe.

Trzy kategorie finansowania
Obecnie w Polsce wyroby medyczne są finansowane ze środków publicznych na trzy sposoby. Pierwszym, są wyroby medyczne dostępne w aptece na receptę; to opatrunki oraz paski diagnostyczne umieszczone w obwieszczeniu Ministra Zdrowia, dla których wytwórcy zmuszeni są złożyć wniosek o objęcie refundacją.

Drugą kategorię stanowią wyroby medyczne wydawane na zlecenie osoby uprawnionej obejmujące, m.in.: protezy, ortezy, gorsety ortopedyczne, wózki inwalidzkie, cewniki, czy pieluchomajtki. W tej kategorii określone są jedynie kategorie refundowanych wyrobów medycznych oraz limity ich finansowania. Pacjent wybiera, który wyrób chce nabyć, a wytwórca nie musi składać wniosku o objęcie jego wyrobu refundacją.

Ostatnią z kategorii stanowią wyroby medyczne wykorzystywane w ramach udzielania świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej, opiece ambulatoryjnej i leczeniu szpitalnym. Jest to najobszerniejsza z kategorii, ponieważ obejmuje wyroby od łóżek szpitalnych, poprzez strzykawki, po endoprotezy i aparaty do wykonywania rezonansu magnetycznego. Tego rodzaju wyroby medyczne nabywane są najczęściej w drodze przetargów, a koszty ich zakupu powinien pokrywać kontrakt z NFZ.

Kilka ważnych pytań
Wobec przedstawionych kategorii finansowania pierwsze pytanie nasuwa się samo: które rodzaje wyrobów medycznych ministerstwo zamierza poddać nowym zasadom refundacji?

Z praktycznego punktu widzenia trudno wyobrazić sobie, aby obowiązkowi złożenia wniosku o objęcie refundacją, wykonania oceny technologii medycznych - HTA (health technology assessment) oraz przeprowadzenia negocjacji cenowych z Komisją Ekonomiczną podlegał np. nieprodukowany seryjnie sprzęt ortopedyczny.

Konieczność dostosowania tego typu wyrobów do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz bardzo duże rozdrobnienie wytwórców powodują iż zastosowanie mechanizmów analogicznych do refundacji leków byłoby w tym wypadku nieadekwatne.

Równie trudno wyobrazić sobie, aby podobnym regulacjom poddać wyroby służące do diagnostyki, takie jak tomografy komputerowe, czy aparaty USG, które używane są w ramach różnych rodzajów świadczeń i nie są, tak jak leki, stosowane przez pacjenta w ramach udzielanego świadczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH