Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował listę warunków, które mają spełnić szpitale, jeśli chcą podpisać z NFZ umowę na leczenie.

Wymagania, jakie stawiane są oddziałom intensywnej terapii, wywołały burzę w szpitalach – informuje Rzeczpospolita. Bardziej surowych norm dotyczących anestezjologii może nie spełniać nawet co trzeci szpital.

– Zaczynamy wymagać od szpitali, by leczyły na odpowiednim poziomie. Wymagania wobec oddziałów uzgodniliśmy z konsultantami krajowymi – powiedziała Rzeczpospolitej Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik NFZ.

Na przykład zapis, że oddział intensywnej terapii musi być odpowiednio duży wywoła na pewno ogromne kontrowersje. Liczba łóżek ma tu stanowić przynajmniej 2 proc. wszystkich miejsc w szpitalu. Te normy układają eksperci z dużych ośrodków, którzy nie znają realiów małych szpitali powiatowych.

Eksperci są jednak nieugięci. – Liczba łóżek na oddziale intensywnej terapii musi stanowić 2-5 proc. wszystkich miejsc w szpitalu. W szpitalu uniwersyteckim – nawet 10 proc. Tak jest w już obowiązujących przepisach. Problem w tym, że od lat nie są one przestrzegane – mówi prof. Krzysztof Kusza, krajowy konsultant ds. anestezjologii.

Na oddziale intensywnej terapii wolne łóżko powinno zawsze czekać na pacjenta. Na dobrze funkcjonującym oddziale miejsca powinny być zajęte w 70 proc., i nie powinien liczyć on mniej niż cztery łóżka. W Europie Zachodniej normy są jeszcze bardziej surowe.

Dyrektorzy szpitali tłumaczą, że bardzo drogi jest sprzęt anestezjologiczny. Brakuje też lekarzy, którzy mogliby zająć się pacjentami na tak dużych oddziałach.

Kierownicy placówek liczą jednak, że NFZ wycofa się z nowych wymagań. Bardziej surowych norm dotyczących anestezjologii może nie spełniać nawet co trzeci szpital.

Przepisy wchodzą w życie od lipca, ale szpitale mają trzy miesiące na przystosowanie się. Poza tym placówki, które mają umowy wieloletnie, a takich jest większość, będą miały jeszcze więcej czasu: nowe wymagania będą je obowiązywać dopiero przy podpisywaniu nowego kontraktu z NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH