Cieszyn: WOŚP dla Szpitala Śląskiego

Na oddział neonatologiczny Szpitala Śląskiego w Cieszynie dotarł dar od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - inkubator transportowy.

Cieszyński oddział neonatologiczny już 17 lat współpracuje z Fundacją Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy. W tym czasie otrzymał w darze sprzęt, którego wartość przekracza 230 tys. zł

Inkubator transportowy, który 23 listopada pojawił się w Szpitalu Śląskim, wyposażony jest w urządzenie do nieinwazyjnej wentylacji, co umożliwia przewożenie wcześniaków lub noworodków będących w ciężkim stanie z sali porodowej lub cesarskich cięć na oddział noworodkowy. Inkubator transportowy zostanie wykorzystany do transportu wewnątrzszpitalnego.

Jak informuje biuro promocji zdrowia Szpitala Śląskiego w Cieszynie w historii oddziału neonatologicznego można wyodrębnić bardzo ważne dla jego rozwoju wydarzenia, zainicjowane przez działania WOŚP. Pierwszym było otrzymanie w latach 2000- 2001 kardiomonitora, pompy, pulsoksymetru, glukometru i inkubatora. Zmieniło to zupełnie rangę opieki na oddziale noworodkowym.

Drugim - jak informują w cieszyńskiej placówce - było przekazanie w 2007 przez WOŚP roku Infant flow, który to sprzęt zmienił sposób wentylacji noworodka na oddziale, pozwalając na wdrożenie nieinwazyjnej wentylacji. Spowodowało to ogromny spadek intubacji noworodków i wzrost rangi oddziału, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost bezpieczeństwa noworodków.

Oddział Neonatologiczny od 2001 r. bierze udział w programie przesiewowego badania słuchu u noworodków organizowanym przez WOŚP. Natomiast od 2007 r. także w programie nieinwazyjnej wentylacji noworodków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH