Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 22-04-2009 14:34

Bydgoszcz: sprzęt za 5 mln zł dla uniwersyteckiego szpitala

Pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Dr. Jana Biziela w Bydgoszczy będą diagnozowani za pomocą nowego sprzętu, wartego 5 mln złotych.

- Zakupy cieszą, ale to dla nas ledwie kroplówka dla podratowania zdrowia - mówi Andrzej Motuk, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela.

Placówka dopiero od pięciu lat jest w miarę systematycznie dofinansowywana, wcześniej przez ponad 20 lat inwestycji prawie w ogóle tutaj nie było - informuje Gazeta Wyborcza.

 - Zaległości mamy duże i potrzeb wiele. Nowe urządzenia, które kupiliśmy, pozwolą nam zastąpić te wysłużone i zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentom - dodaje Motuk.

Placówka zaopatrzona została w aparaty do znieczulania, respiratory, kardiomonitory neonatologiczne, stoły operacyjne; sprzęt trafił już do oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, na blok operacyjny oraz na oddział noworodków, wcześniaków z intensywną terapią noworodka.

- Wreszcie nie będziemy musieli wybierać, któremu pacjentowi dać lepszy respirator, a któremu gorszy - podkreśla Piotr Marcinkowski, zastępca ordynatora na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

Pieniądze, z których zakupiono nowy sprzęt, placówka otrzymała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013 i z Urzędu Marszałkowskiego.