Białystok: zakupy sprzętu laboratoryjnego na uczelni medycznej

Znaczne skrócenie czasu badań patomorfologicznych, co jest istotne w leczeniu raka, umożliwił nowoczesny sprzęt laboratoryjny, który dzięki dotacji z UE kupił Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

W czwartek (13 grudnia) na seminarium w Białymstoku podsumowano projekt "Modernizacja bazy naukowej Uniwersytetu Medycznego". W jego ramach zakupiono łącznie ponad 80 różnych urządzeń laboratoryjnych służących do badań na wydziałach lekarskim i farmaceutycznym. Wartość projektu to 14,1 mln zł. Z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej pochodzi 11,2 mln zł.

Zakupowi urządzeń służących do badań i diagnostyki towarzyszyły remonty pomieszczeń naukowo-dydaktycznych. Wyremontowano łącznie około 1,8 tys. metrów kwadratowych pomieszczeń, co kosztowało około 5,2 mln zł. Pozostałe środki - ponad 8,7 mln zł - przeznaczono na zakup aparatury badawczej. 

Jak powiedział rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a zarazem kierownik Zakładu Patomorfologii Lekarskiej, prof. Lech Chyczewski, aparatura, o jaką wzbogaciły się m.in. Zakład Patomorfologii Lekarskiej, Zakład Patomorfologii Ogólnej, Zakład Histologii i Embriologii pozwoliła skrócić z 3 dni do 6 godzin czas oczekiwania na zbadanie pobranych tkanek. - Bo te badania wykonują automaty, roboty - wyjaśnił Chyczewski. 
 
Nowe urządzenia pozwoliły na w pełni cyfrowe kształcenie studentów. Tradycyjne, szkoleniowe preparaty mikroskopowe na szkiełkach są zastąpione cyfrowymi, w formie przestrzennej. Studenci zamiast przed mikroskopem siedzą przed komputerami, gdzie mają pełną możliwość pracy nad takimi preparatami. Cyfrowe materiały można wysłać do każdego ośrodka na świecie z prośbą o konsultacje diagnostyczne.

Uczelnia wzbogaciła się m.in. o nowoczesny aparat do badań śródoperacyjnych. Szpital w trakcie operacji może poprosić patomorfologów o szybką diagnozę i konsultację, potrzebną do podejmowania decyzji w czasie operacji, np. czy wyciąć cały narząd, czy stosować zabiegi oszczędzające. Korzysta z tego wiele klinik z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Dziennie odbywa się kilkanaście takich konsultacji.

Łącznie patomorfolodzy wykonują dzięki nowym urządzeniom około 400 różnych badań dziennie. Specjaliści w Białymstoku otrzymują zlecenia na badania z wielu ośrodków w całej Polsce, m.in. na pogłębione badania genetyczno-molekularne, bo takie badania są wymagane coraz częściej w związku z tym, że coraz bardziej "indywidualizuje się" leczenie pacjentów.

Chyczewski powiedział, że za sprawą nowoczesnej, innowacyjnej aparatury zakład przyciągnął młode osoby, które rozpoczęły specjalistyczne kształcenie i chcą zostać patomorfologami. Zaznaczył, że w Polsce brakuje takich specjalistów, w całym kraju jest ich około 400. - To bardzo mało. To specjalizacja deficytowa - zauważył. Podkreślił, że białostocka uczelnia ma w tej dziedzinie dobre kadry.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH