Badanie różnych chorób, w tym raka, we wczesnym stadium rozwoju po to, by skutecznie leczyć - to główny cel analiz, które będzie prowadzić otwarty w piątek (23 października) Białostocki Ośrodek Obrazowania Molekularnego.

Otwarciu towarzyszyło sympozjum na temat medycyny molekularnej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, który stworzył ośrodek.

Ośrodek - jak tłumaczył prof. Adam Krętowski, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - jest naukową placówką badawczą, ale formalnie ma status Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Oprócz badań w ramach projektów naukowych, może również komercyjnie, za opłatą pacjentów wykonywać badania pacjentom. Kosztują kilka tysięcy złotych, nie refunduje ich NFZ. Trwają starania, by w przyszłości takie badania były rutynową diagnostyką, na razie nie ma takiej procedury medycznej.

Ośrodek działa na terenie Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego (BPN-T). NZOZ musiał powstać, by można było prowadzić badania. W parku powstało już wcześniej Laboratorium Obrazowania Molekularnego BPN-T. Uniwersytet Medyczny i park naukowy podpisały umowę o współpracy.

W laboratorium znajduje się najnowocześniejsze w Polsce urządzenie do skanowania ludzkiego ciała, tzw. PET/MRI, czyli skaner łączący pozytonową tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Można wykryć nieprawidłowości morfologii i funkcji danego narządu już w bardzo wczesnym stadium choroby. To szansa na szybką diagnozę i indywidualne planowanie terapii. Oprócz PET/MRI w placówce mają się też znaleźć inne urządzenia.

- Te wszystkie nasze działania służą pacjentom. Chcemy, żeby choroby cywilizacyjne, w tym choroby onkologiczne, były jak najwcześniej wykrywane i jak najlepiej leczone. Jeżeli chodzi o wykrywanie zmian w ciele pacjenta, nie ma lepszych metod niż metody obrazowania nuklearnego, w tej chwili mówimy molekularnego - wyjaśnił prorektor Krętowski.

Dodał, że to przyszłość medycyny.

- Stworzenie tego laboratorium pozwala na wykonywanie badań na naprawdę wczesnych stadiach różnych chorób, kiedy jeszcze nawet nie ma zmian w takim tradycyjnym obrazie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, ale już są zmiany metaboliczne - zaznaczył Krętowski.

Podkreślił też, że na razie uczelnia ma pieniądze na badania na urządzeniu PET/MRi z grantów naukowych.

- Na razie mamy dość funduszy, żeby to urządzenie pracowało 24 godziny na dobę, żeby było wykorzystane w pełni. Robimy te badania na bieżąco - powiedział Krętowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH