Białystok: mają PET, nie mają kontraktu

W Białostockim Centrum Onkologii zainstalowano urządzenie do emisyjnej tomografii pozytonowej (PET). Korzystać z niego będą jednak mogli jedynie pacjenci komercyjni (koszt badania to ok. 4,5 tys. zł), bo podlaski NFZ nie zamierza podpisać umowy na wykonywanie tego typu świadczeń. Sytuację próbuje rozwiązać marszałek województwa podlaskiego.

Aparat PET, którym zarządza firma Voxel wynajmująca od Białostockiego Centrum Onkologii (BCO) pomieszczenia, ma zostać oddany do dyspozycji pacjentów na poczatku listopada. Jednak nie będą z niego mogli korzystać ci ubezpieczeni w NFZ - zarówno w tym jak i w przyszłym roku.

- Podlaski NFZ od dawna deklarował, że nie ma środków finansowych na zawarcie umowy w zakresie badań PET. Firma, która planuje uruchomienie pracowni w Białymstoku otrzymała wyraźną, pisemną odmowną odpowiedź na wniosek o zawarcie umowy - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adam Dębski, rzecznik Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Informuje: - Plan zakupu świadczeń na przyszły rok jest zamknięty, co nie było łatwym zadaniem, gdyż pula pieniędzy jaką będziemy dysponować w 2014 roku jest taka sama jak w bieżącym. Jeśli mielibyśmy znaleźć dodatkowe kilka milionów złotych na badania PET, musielibyśmy zabrać je z podpisanych już umów, a to nie wchodzi w grę.

Dzisiaj mieszkańcy Podlasia, którzy muszą wykonać konieczne badania tym urządzeniem, na diagnostykę PET jeżdżą poza województwo. NFZ płaci za te świadczenia w ramach migracji pacjentów.

- Na badania PET pacjentów z naszego województwa diagnozowanych w innych regionach wydaliśmy w 2012 roku 2,4 miliona złotych. Nie ma jednak gwarancji, że uruchomienie aparatu w Białymstoku znacznie zmniejszy tę kwotę, ponieważ część pacjentów jest pod opieką specjalistycznych placówek w innych częściach kraju i tam są kierowani na badania - dodaje Dębski.

Na środę (9 października) zaplanowano spotkanie w podlaskim oddziale Funduszu w tej sprawie. Zarówno firma Voxel jak i BCO liczą na to że NFZ zmieni jeszcze zdanie w tej sprawie. Ich stanowisko wspiera zarówno marszałek jak i zarząd województwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH