Białystok: grant dla wynalazców rękawic dla służb ratunkowych i osób po przeszczepach Uczniowie chcą zbudować prototypy specjalnych rękawic, które pomogą w odczuwaniu i mierzeniu temperatury różnych przedmiotów osobom z wrodzonym brakiem możliwości czucia. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Autorzy pięciu projektów, m.in. rękawicy pomagającej w odczuciu temperatury, czy systemu monitorowania domu usprawniającego życie osób niesłyszących otrzymali granty od Politechniki Białostockiej i przedsiębiorców w ramach programu "Odkrywcy diamentów".

Kapituła programu, który realizuje Politechnika Białostocka wspólnie z 15 przedsiębiorstwami, przyznała autorom pięciu projektów granty o łącznej wartości 20,1 tys. zł.

Cztery z nich są autorstwa uczniów z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku, piąty wymyślili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach. Wyłoniono je spośród jedenastu zgłoszonych propozycji. Przedstawiciele nagrodzonych zespołów projektowych odebrali we wtorek (24 stycznia) od rektora Politechniki Białostockiej prof. Lecha Dzienisa symboliczne czeki.

- Główne cele programu to szeroka pomoc kreatywnym, najzdolniejszym uczniom, którzy mają ciekawe pomysły technologiczne wykraczające ponad standardowe nauczanie i chcą je realizować oraz zachęcanie ich do studiowania - wyjaśniał rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis. Uczniów obejmuje opieką uczelniany Instytut Innowacji i Technologii, który ma pomagać we wdrożeniach najwartościowszych pomysłów i komercjalizować je.

Rękawica, która czuje temperaturę
Jedna z grup uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych im. Janusza Groszkowskiego chce zbudować prototypy specjalnych rękawic, które pomogą w odczuwaniu i mierzeniu temperatury różnych przedmiotów osobom z wrodzonym brakiem możliwości czucia (analgezja) oraz osobom po przeszczepach skóry, ale też służbom np. straży pożarnej czy ratownikom medycznym - powiedział dziennikarzom uczeń tej szkoły Olaf Błachewicz.

Projekt uczniowie skonsultowali m.in. z nagradzanym w licznych konkursach studentem wydziału informatyki Politechniki Białostockiej Petrosem Psyllosem (wcześniejszym stypendystą "Odkrywców diamentów"), który znalazł się w topowym zestawieniu europejskich innowatorów poniżej 30. roku życia, który opublikował amerykański magazyn Forbes.  - Taka pomoc merytoryczna jest też nam potrzebna - podkreślił Błachewicz.

Dodał, że pomysł, który realizuje z grupą, zainspirowało samo życie. Jego tata w wyniku wypadku doznał rozległych poparzeń i po przeszczepach skóry stracił czucie; potrafi się zranić nawet tego nie czując - a rana to potencjalne źródło infekcji, która może być groźna.

Rękawica dla służb ratunkowych
miałaby być zrobiona z elastycznej, odpornej na wysokie temperatury żywicy. - Strażacy mogliby mieć w rękawicy tzw. czujniki pirometryczne, które by odczuwały temperaturę na odległość - powiedział Olaf Błachewicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH